استفاده از گرافن در ساخت پنل های Mono توسط شرکت خودروسازی BAC

c1c46f58-60e8-4c79-8159-8b8fcd567b66شرکت خودروسازی BAC در تلاش برای بهبود توان حرکتی از طریق کاهش وزن است. حال این شرکت تولید‌کننده‌ی خودروهای مخصوص پیست، از ماده‌ی بسیار سبک و فوق‌العاده مستحکم گرافن برای تولید بخشی از پنل‌های بدنه‌ی مدل Mono بهره برده است.

BAC نام خودرویی انگلیسی است که توسط برادران نیل و یان تولید شده است. این شرکت به تازگی از محصول جدید خود، BAC Mono رونمایی کرده است که در ساخت قسمت‌هایی از این خودرو از گرافن استفاده شده است .

گرافن ماده‌ای مشابه کربن است که از ورق‌هایی به ضخامت یک اتم تشکیل شده است و استحکام بسیار بالای آن حاصل آرایش منظم به شکل لانه‌ی زنبور اتم‌های کربن است.

گلگیر‌ چرخ‌های عقب این خودرو از جنس گرافن است. به گفته‌ی سازندگان، این ماده ۲۰ درصد سبک‌تر از کربن و ۲۰۰ برابر سخت‌تر از فولاد است. شرکت BAC به دلیل پیچیدگی‌هایی که در قسمت گلگیر چرخ عقب BAC Mono وجود داشت، دست به استفاده از این ماده (گرافن) زد تا تاثیر آن را در خودرو را ارزیابی کند. به منظور توسعه‌ی فناوری، شرکت BAC با همکاری شرکت بریتانیایی Haydale Coposite Solutions، از این ماده در ساخت قسمت‌هایی از این خودرو بهره گرفته‌ است.

متاسفانه BAC هنوز اطلاعاتی در خصوص امکان سفارش Mono با پنل‌هایی از جنس گرافن منتشر نکرده است. اما همچنان قابلیت سفارش رینگ‌هایی از جنس فیبرکربن وجود دارد.

شرکت خودروسازی اسپانیا برای اولین بار، از گرافن در خودرویی به نام Spania GTA که در سال گذشته رونمایی شد، استفاده کرد. این خودرو مدل ارتقا یافته‌ی Spano محسوب می‌شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *