ساخت اولین مخزن جیبی حمل هیدروژن مایع

hydrogen-tankتیمی از محققان دانشگاه واسدا در ژاپن با استفاده از پلیمر انعطاف‌پذیر موفق به ساخت اولین مخزن جیبی برای حمل هیدروژن مایع شدند.

‌به گزارش ایسنا به نقل از نیواطلس، هیدروژن دارای پتانسیل بسیار بالایی برای تامین انرژی پاک در آینده است، اما مهمترین چالش در استفاده از این سوخت پاک مسئله شرایط نگهداری دشوار آن به صورت مایع و در مخازن گران‌قیمت است.

محققان ژاپنی با در نظر گرفتن اهمیت سوخت پاک هیدروژن و مشکلات حمل‌ونقل آن اقدام به ساخت اولین پک جیبی حمل هیدروژن مایع برای وسایل قابل حمل کوچک با مولد سوخت سلولی کردند.

تولید مخزن جیبی هیدروژن مایع از مطالعات اخیر در مورد مواد ارگانیک جاذب هیدروژن الهام گرفته شده است. این مواد با ایجاد ترکیب شیمیایی با هیدروژن می‌توانند این مایع مشتعل را به صورت ایمن ذخیره کنند.

پلیمر مورد استفاده در ساخت مخزن جیبی هیدروژن مایع از مواد ارگانیک موجود در کتون به نام فلوئورن ساخته شده است. از این مواد برای تولید داروهای ضد مالاریا نیز استفاده می‌شود.

پلیمر جدید را می‌توان به صورت صفحات پلاستیکی قالب ریزی و از آن برای ساخت انواع مخازن قابل حمل هیدروژن با ضریب ایمنی بالا استفاده کرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *